Home Starten Bedrijfsvoering Marketing Ontwikkelen Netwerken Forum
Home

RSS
Ga terug   Lancelots Forum - Voor freelancers > Bedrijfsvoering > Belasting
Registreer Weblogs FAQ Netwerk Berichten van vandaag Zoeken

Mededelingen

Belasting Inkomstenbelasting (winst uit onderneming en resultaat uit overige werkzaamheden), omzetbelasting (btw), vennootschapsbelasting.

Reageren
 
Discussietools Zoek in deze discussie Weergave
  #1  
Oud 20 april 2009, 15:16
Pet's schermafbeelding
Pet Pet is offline
Seniorlid
 
Geregistreerd: 9 augustus 2008
Berichten: 52
Standaard Re: Royalties

O, dus je kúnt het wel op persoonlijke titel doen? Dat moet ik dan toch nog maar eens goed gaan uitzoeken. Ik schrijf namelijk ook fictie, mijn boek valt onder de noemer chicklit. (Voor degenen die het niet kennen: dat zijn boeken voor en over jonge vrouwen, er is ook een site over op www.chicklit.nl.)

Ik reken me absoluut niet rijk. Ik krijg een voorschot en dat mag ik sowieso houden, maar voor de rest is het afwachten.

De informatie over de verdeelsleutel van de Lira is nieuw voor me. Ik weet pas net dat ik word uitgegeven, dus het is een hoop uitzoekwerk. Ik hoop wel dat ik daarmee een beetje mazzel heb!

Wat voor boeken schrijf jij zelf, Marlies? Als ik op jouw naam google, vind ik alleen wat oudere titels. Schrijf je tegenwoordig onder een pseudoniem?

Een van je oudere boeken is bij de bibliotheek te reserveren en dat heb ik zojuist gedaan. :-)
Met citaat reageren
  #2  
Oud 20 april 2009, 22:30
erix's schermafbeelding
erix erix is offline
Veteraan
 
Geregistreerd: 9 januari 2006
Berichten: 1.032
Weblogartikelen: 2
Stuur een bericht via Skype™ naar erix
Standaard Re: Royalties

Gefeliciteerd met je debuut!
Heb je al getekend bij Lira? Denk daar goed over na. Er zit erg veel geld (en dan heb ik het niet over miljoenen, maar een paar miljard) bij Cedar (de overkoepelende instelling waar een groot aantal auteursrechtenorganisaties zoals Lira bij zijn aangesloten, waaronder CLIP) maar het grootste deel komt nooit bij de makers van werken terecht. Je geeft de exploitatie van je werk uit handen. Heb je een jurist naar de Lira-overeenkomst laten kijken?

Ik denk dat je meer hebt aan de deal met je uitgever (ik hoop een fatsoenlijk percentage inclusief een paar afspraken over wat ze met jou en je materiaal mogen doen).
__________________
erix

www.erikbouwer.nl
Met citaat reageren
  #3  
Oud 21 april 2009, 07:56
Rene_S's schermafbeelding
Rene_S Rene_S is offline
Seniorlid
 
Geregistreerd: 2 november 2007
Berichten: 87
Standaard Re: Royalties

Citaat:
Ik denk dat je meer hebt aan de deal met je uitgever (ik hoop een fatsoenlijk percentage inclusief een paar afspraken over wat ze met jou en je materiaal mogen doen).
Kun je aangeven wat voor afspraken je aan kunt denken Erix? En wat een fatsoenlijk percentage is? (ik loop ook met het plan iets te gaan schrijven...)
__________________
Adviseur Prestatie Management

Gratis nieuwsbrief ontvangen met interessante items op gebied van Prestatie Management? Schrijf je in op www.predi.nl!
Met citaat reageren
  #4  
Oud 21 april 2009, 08:17
Pentatext's schermafbeelding
Pentatext Pentatext is offline
Veteraan
 
Geregistreerd: 12 augustus 2008
Berichten: 361
Standaard Re: Royalties

Geweldig, dat je wordt uitgegeven. Dat vertrouwen heb je dus al gekregen van de profs

Ikzelf heb veel non-fictieboeken geschreven. Alles wat je krijgt aan royalty's is meegenomen. Het mooie is dat je jaren later nog geld ontvangt, als je geluk hebt en het boek langere tijd verkoopt natuurlijk. Bij mij gaat het onder zakelijk, maar dat regelt mijn boekhouder allemaal. De lastige kant vind ik dat je met royalty's ook een deel btw-vrije inkomsten hebt en je voorbelasting voor de btw niet meer helemaal terug kunt vragen, terwijl je ook niet meer precies weet hoeveel tijd je aan het schrijven hebt besteed (beetje ingewikkeld uit te leggen).

Wat de Lira betreft, daar heb ik alleen maar goede ervaringen mee. Ik weet niets van rechten die je afstaat, maar heb me er ook nooit zo in verdiept. Je krijgt wel degelijk geld over uitgeleende boeken, hoewel je dat ruim moet zien. Er worden van elk geschreven boek steekproeven genomen bij een aantal grote bibliotheken. En op het aantal aldaar uitgeleende boeken wordt vervolgens een verdeelsleutel toegepast.

Nu moet je inderdaad wel heel veel uitlenen om nog een behoorlijk bedrag te krijgen, je moet dan denken aan enkele euro's tot enkele honderden euro's voor een boek dat echt aan de lopende band wordt uitgeleend (gebeurt niet veel). Chicklit wil volgens mij wel, dat is een populair genre en zal het goed doen in bibliotheken.

Veel succes, het is best spannend allemaal, hè
__________________
Groetjes van Anna

Zie www.pentatext.nl
Met citaat reageren
  #5  
Oud 21 april 2009, 09:23
Pet's schermafbeelding
Pet Pet is offline
Seniorlid
 
Geregistreerd: 9 augustus 2008
Berichten: 52
Standaard Re: Royalties

@erix
Voor zover ik heb begrepen, hoef je niet per se bij de Lira aangesloten te zijn om een leenvergoeding te krijgen. Je kunt ook gewoon je titels aanmelden. Dan kom je in hun bestand terecht en weten ze dat ze ernaar moeten kijken. Correct me if I'm wrong, maar zo ontwijk je geloof ik dat je rechten naar de stichting gaan. Ik wil ook mijn journalistieke werk daar aanmelden (oude stichting Nieuwswaarde zit nu ook in de Lira) aan het eind van dit jaar. Hoe dat allemaal in zijn werk gaat, zoek ik nog uit.

De uitgever werkt met een standaardcontract waarin staat dat je een voorschot krijgt dat je hoe dan ook mag houden en een percentage over ieder verkocht boek. Aan het begin zie je daar niets van omdat het voorschot ermee verrekend wordt, maar komt het er bovenuit, dan krijg je dat wel. Ik geloof dat deze afspraak heel gangbaar is en ik ben er dan ook blij mee.

@Rene
Wat leuk dat je er ook over denkt om te schrijven! Echt doen hoor, want het is sowieso al geweldig voor jezelf als je een manuscript weet te voltooien. Mocht het dan ook nog uitgegeven worden, nou... Dat is onbeschrijflijk. Zelfs voor een schrijver.

@Anna:
Hier in de bibliotheek doen chicklits van dezelfde uitgever het inderdaad goed. Ze zitten in de collectie, maar staan vrijwel nooit op de plank. Maar ik ga niet nu alvast roepen dat het met mijn boek ook zo zal zijn, dat is toch afwachten. Ik vind alles wat er gaat gebeuren superspannend. Wat zal de persklaarmaker zeggen? Hoe komt het omslag eruit te zien? Hoe zien mijn woorden eruit als ze gezet zijn? Hoe voelt het als mijn boek in de winkel ligt... Zo veel te beleven. Ik heb er zin in!
Met citaat reageren
  #6  
Oud 21 april 2009, 10:54
TamTamTekst's schermafbeelding
TamTamTekst TamTamTekst is offline
Veteraan
 
Geregistreerd: 24 december 2007
Berichten: 619
Weblogartikelen: 1
Standaard Re: Royalties

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Pet Bekijk bericht
Wat voor boeken schrijf jij zelf, Marlies? Als ik op jouw naam google, vind ik alleen wat oudere titels. Schrijf je tegenwoordig onder een pseudoniem?

Een van je oudere boeken is bij de bibliotheek te reserveren en dat heb ik zojuist gedaan. :-)
Ik schrijf misdaadromans/thrillers. Er komt begin volgend jaar een nieuw boek van me uit. Dit keer inderdaad onder pseudoniem. Mijn vorige uitgever maakte er een beetje een potje van. Mijn boeken werden nauwelijks geredigeerd en dat heb je als schrijver toch echt wel nodig om een goed boek op de plank te krijgen. Hierdoor waren mijn laatste twee boeken bij die uitgever nogal onder maat, vond ik. Heel jammer.

Nu heb ik een hele goede redacteur waardoor mijn nieuwe boek veel beter in elkaar zit. Eigenlijk zou het dit jaar uitkomen, maar ja, de uitgever moet ook zijn geld spreiden, natuurlijk.

Kan ik ondertussen aan een nieuw beginnen .

Marlies
__________________
Marlies Van de Voort
www.tamtamtekst.nl
Met citaat reageren
  #7  
Oud 21 april 2009, 23:13
Pet's schermafbeelding
Pet Pet is offline
Seniorlid
 
Geregistreerd: 9 augustus 2008
Berichten: 52
Standaard Re: Royalties

Wat jammer dat je eerdere boeken zo de markt op gegaan zijn. Laat je het weten als je nieuwe boek in de winkels ligt? Of vermeld hier gewoon vast je pseudoniem, dan zoek ik het begin 2010 op. Ik ben na deze post namelijk extra benieuwd geworden en wil het graag lezen.
Met citaat reageren
Reageren

Favorieten/bladwijzers


Regels voor berichten
Je mag geen nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag geen bijlagen versturen
Je mag niet je berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit

Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +2. Het is nu 11:19.


Forumsoftware: vBulletin®, versie 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Lancelots Copyright © 2006-heden, Applinet en licentiegevers, Colofon